Izpratne par uzliesmojumiem: kā viņa vingrošanas rutīnas maiņa palīdzēja Jonam dzīvot aktīvu dzīvi ar osteoartrītu
Dzīvošana ar osteoartrītu var būt biedējošs izaicinājums, taču Džonam, Oksfordšīras iedzīvotājam, tā kļuva par iespēju no jauna izgudrot savu dzīvesveidu. Pirms diviem gadiem Džonam tika diagnosticēts ceļgala osteoartrīts, un viņš bija dedzīgs skrējējs un badmintona entuziasts, kurš saskārās ar sāpīgo realitāti, ka viņa iecienītākās aktivitātes pasliktina viņa stāvokli. Tā vietā, lai ļautos izmisumam, Džons nolēma uzsākt jaunu ceļojumu, lai no jauna atklātu piemērotību tādā veidā, kas veicināja viņa labklājību. Šeit mēs izpētām Džona stāstu, viņa pieeju osteoartrīta ārstēšanai un soļus, ko viņš veica, lai dzīvotu gandrīz bez sāpēm.
Agrīnās dienas: tikt galā ar diagnozi
2022. gada jūlijā Džona aktīvais dzīvesveids uzņēma apgriezienus, kad viņš sāka pamanīt pastāvīgas sāpes un atkārtotus ievainojumus ceļos un cīpslās. “Es sāku gūt daudz vairāk traumu, un tad es sapratu, ka kaut kas nav kārtībā,” atceras Džons. Pēc konsultācijām ar medicīnas speciālistiem viņš saņēma diagnozi osteoartrīts.
Osteoartrīts ir stāvoklis, kas rodas, kad tiek traucēta organisma dabiskā spēja uzturēt un atjaunot locītavu audus. Laika gaitā skrimšļi, kas amortizē locītavas, nolietojas, izraisot sāpes, stīvumu un dažreiz pietūkumu. Džonam šī diagnoze nozīmēja saskarties ar faktu, ka viņa spēcīgas darbības, piemēram, skriešana uz cieta seguma un badmintona spēlēšana, vairs nebija ilgtspējīgas.
Sākotnēji Džons mēģināja mainīt savu skriešanas rutīnu, lai samazinātu slodzi uz ceļiem. “Es pārgāju uz skriešanu uz mīkstākām virsmām un sāku izmantot lieljaudas ceļgalu bikšturi,” viņš saka. Tomēr šīs korekcijas nevarēja pilnībā mazināt viņa sāpes. Apzinoties, ka skriešanas turpināšana nodara vairāk ļauna nekā laba, Džons pieņēma grūtu lēmumu no tās atteikties.
Jauna ceļa atrašana fitnesam
Džona stāsts ilustrē būtisku dzīves ar osteoartrītu aspektu: cik svarīgi ir palikt aktīvam. Regulāras fiziskās aktivitātes ir pierādīts veids, kā pārvaldīt artrīta simptomus, uzlabot locītavu darbību un uzturēt vispārējo veselību. Tomēr ir ļoti svarīgi izvēlēties pareizo vingrinājumu veidu, jo noteiktas aktivitātes var saasināt stāvokli.
Apņēmies palikt aktīvs, Džons sāka pētīt jaunas iespējas. Viņa pirmais solis bija ekspertu konsultācijas. “Es piezvanīju uz Versus Arthritis palīdzības līniju un runāju ar ļoti izpalīdzīgu cilvēku, kurš sniedza vērtīgu informāciju,” Džons dalās. Viņš arī konsultējās ar savu ģimenes ārstu, kurš viņu nosūtīja uz vietējo sporta centru, kas specializējas muskuļu un skeleta sistēmas slimību ārstēšanā.
Centrā Džons strādāja ar speciālistu, kurš izstrādāja pielāgotu vingrojumu programmu, kas vērsta uz svara apmācību. “Vingrinājumi bija paredzēti, lai stiprinātu muskuļus un cīpslas ap maniem ceļiem,” Džons skaidro. “Tas ir radījis milzīgas pārmaiņas. Mani ceļi ir stabilāki, un sāpes ir ievērojami mazinājušās.
Riteņbraukšana kā jauna aizraušanās
Papildus svara treniņiem Džons pievērsās riteņbraukšanai, lai uzturētu sevi formā un izbaudītu dabu. Daudzi cilvēki ar artrītu uzskata, ka riteņbraukšana ir izdevīga, jo tā ir zemas ietekmes aktivitāte, kas stiprina ceļus un gurnus, vienlaikus uzlabojot kustību apjomu. Jonam riteņbraukšana kļuva par ideālu aizstājēju endorfīnu pieplūdumam, ko viņš mēdza iegūt no skriešanas.
“Es esmu riteņbraucējs godīgos laikapstākļos,” Džons smaidot saka. “Es pieturos pie pavasara un vasaras braucieniem, lai izvairītos no paslīdēšanas vai nokrišanas riska ziemā.” Šī rūpīgā pieeja ir ļāvusi viņam izbaudīt riteņbraukšanas priekšrocības, pārmērīgi nenoslogojot ceļgalus.
Atbalsts vingrošanai ar veselīgu dzīvesveidu
Lai gan Džona pieejā osteoartrīta ārstēšanai ir stūrakmens, viņš uzsver holistiska dzīvesveida nozīmi. “Es pievēršu īpašu uzmanību savam uzturam,” viņš saka. “Esmu iekļāvis pārtiku, kas pazīstama ar savām pretiekaisuma īpašībām, piemēram, lasis, skumbrija, olas un lapu zaļumi.”
Papildus uzturvielām bagātam uzturam Džons ir eksperimentējis ar papildu terapijām, piemēram, akupunktūru un TENS (transkutānas elektriskās nervu stimulācijas) aparāta izmantošanu. Tomēr kopš spēka treniņu un riteņbraukšanas pievienošanas savai rutīnai Džons ir atklājis, ka viņš mazāk paļaujas uz šīm terapijām. “Darbs trenažieru zālē un fizioterapija ir radījuši patiesas pārmaiņas,” viņš saka. “Tagad jūtos, ka vairāk kontrolēju savu stāvokli.”
Vingrinājumu fiziskās un garīgās priekšrocības
Džona apņemšanās būt aktīvam ir devusi ievērojamus rezultātus. Fiziski viņš ir piedzīvojis ievērojamu sāpju un stīvuma samazināšanos. “Šā gada sākumā man bija plānota ceļa locītavas protezēšanas operācija,” atklāj Džons. “Bet es to atcēlu, jo tagad tiku galā daudz labāk. Kāju stiprināšana man patiešām ir palīdzējusi.”
Garīgi Džons ir guvis arī regulāras fiziskās aktivitātes. “Vingrošana palīdz kontrolēt manu svaru un atbrīvo endorfīnus, kas ir kā ķermeņa dabiskie pretsāpju līdzekļi,” viņš skaidro. “Tas ir bijis lieliski arī manai garīgajai veselībai.”
Džons tagad dzīvo gandrīz bez sāpēm. “Man joprojām ir nelielas sāpes ceļos un neliels stīvums no rītiem, bet tas ir vadāms,” viņš saka. “Ja vien es nepārspīlēju, piemēram, braucu ar velosipēdu pārāk tālu vai nedodos lielā pārgājienā, es jūtos diezgan labi.”
Džona padomi citiem, kas dzīvo ar osteoartrītu
Džons vēlas dalīties savās atziņās ar citiem, kas dzīvo ar osteoartrītu. Viņš mudina cilvēkus atrast sev tīkamas aktivitātes un vingrot pakāpeniski. “Sāciet ar mazumiņu un klausieties savu ķermeni,” viņš iesaka. “Tas ir par to, kas jums ir piemērots, un iekļaujiet to savā ikdienas dzīvē.”
Tiem, kas ir iesācēji vingrošanā, Džons iesaka sākt ar pārvaldāmām aktivitātēm un atalgot sevi par progresu. “Pēc labas pastaigas vai pārgājiena es palutinu sevi ar jauku kafiju vai kūkas gabalu,” viņš saka. “Tas liek pūlēm justies vērtīgām.”
Darbību pielāgošana artrīta ārstēšanai ir vēl viens būtisks Džona pieredzes pārskats. Neatkarīgi no tā, vai tā ir pāreja uz mazietekmīgiem vingrinājumiem, piemēram, riteņbraukšana vai esošās rutīnas mainīšana, mērķis ir palikt aktīvam, nepasliktinot simptomus. “Tas viss ir par korekciju veikšanu un alternatīvu atrašanu,” viņš saka.
Papildinājumu izpēte: Artovitel kā daļa no režīma
Papildus pielāgotas vingrošanas rutīnas pieņemšanai un veselīga uztura uzturēšanai Džons izpētīja arī uztura bagātinātāju iespējamos ieguvumus, lai atbalstītu viņa locītavu veselību. Viens papildinājums, ko viņš iekļāva savā shēmā, ir Arto-Vitel , produkts, kas paredzēts locītavu mobilitātes veicināšanai un iekaisuma mazināšanai. Artovitel satur dabisku sastāvdaļu maisījumu, tostarp antioksidantus un barības vielas, kas atbalsta skrimšļa atjaunošanos un locītavu elastību.
Džons atklāja, ka Artovitels ir noderīgs papildinājums viņa dzīvesveidam. “Kopš Artovitel lietošanas esmu novērojis savu locītavu komforta uzlabošanos,” viņš stāsta. “Lai gan tas nav atsevišķs risinājums, tas papildina citus pasākumus, ko esmu veicis, piemēram, spēka treniņus un riteņbraukšanu. Tas viss ir daļa no lielāka priekšstata par manu osteoartrīta efektīvu pārvaldību.
Tiem, kas apsver iespēju lietot uztura bagātinātājus, piemēram, Artovitel, Džons uzsver, cik svarīgi ir konsultēties ar veselības aprūpes speciālistu. “Ikviena ķermenis ir atšķirīgs, tāpēc ir vērts saņemt padomu, lai noskaidrotu, vai tas varētu noderēt jums,” viņš iesaka. Šī pieeja nodrošina, ka uztura bagātinātāji tiek droši un efektīvi lietoti kā daļa no visaptveroša plāna artrīta simptomu pārvaldībai.
Pārvarēt bailes no kustības
Viens no lielākajiem izaicinājumiem cilvēkiem ar artrītu ir pārvarēt bailes no kustībām. “Ir viegli pamosties, sajust stīvumu un domāt: “Kā es šodien tikšu galā?”” Džons atzīst. “Bet, tiklīdz jūs sākat kustēties, lietas uzlabojas.”
Džona stāsts kalpo kā iedvesmojošs atgādinājums, ka osteoartrītam nav jādefinē jūsu dzīve. Saglabājot proaktīvu, meklējot ekspertu padomu un atrodot pareizo aktivitāšu līdzsvaru, ir iespējams vadīt pilnvērtīgu un aktīvu dzīvesveidu.
Galu galā Džona ceļojums liecina par cilvēka gara izturību. Neskatoties uz osteoartrīta radītajām problēmām, viņš ir atradis veidus, kā pielāgoties, attīstīties un no jauna atklāt kustību prieku. Ikvienam, kas saskaras ar līdzīgām grūtībām, Džona vēstījums ir skaidrs: “Turpiniet kustēties, esiet pozitīvs un nebaidieties izmēģināt kaut ko jaunu.”
Dzīvot ar artrītu bieži vien nozīmē saskarties ar neparedzamiem uzliesmojumiem. Šīs epizodes, kurām raksturīgas locītavu sāpes, pietūkums, stīvums un nogurums, var rasties pēkšņi un izjaukt ikdienas dzīvi. Neatkarīgi no tā, vai tas ir reimatoīdais artrīts, psoriātiskais artrīts vai cita forma, uzliesmojumi rada gan fizisku diskomfortu, gan emocionālu stresu.
Uzliesmojuma izaicinājums
Tiem, kas dzīvo ar artrītu, uzliesmojumi var justies kā ievērojams neveiksmes. Tās var ilgt vairākas dienas vai nedēļas, liekot cilvēkiem būt nemierīgiem un nepārliecinātiem par spēju veikt ikdienas pienākumus. Uzliesmojumi var ietekmēt mobilitāti, miegu, darbu un attiecības, tāpēc ir ļoti svarīgi atrast veidus, kā tos paredzēt, pārvaldīt un novērst.
Maiks, 76 gadus vecs reimatoīdā artrīta pacients, atceras, ka uzliesmojumi pārņēma viņa dzīvi pirms ārstēšanas uzsākšanas. “Uzliesmojumus varētu justies kā ļoti smagu gripas devu… Es nevarēju uztraukties, lai paceltu tējas tasi vai ietu dušā. Viss bija darbs. ” Par laimi, medikamenti kontrolēja viņa simptomus, taču daudziem cilvēkiem nav tik paveicies. Dženija, 36 gadus veca, kas dzīvo ar psoriātisko artrītu, dalījās savās grūtībās: “Kad mans artrīts uzliesmo, mana kustība ir ļoti slikta, un tas var būt grūti, ja jums ir bērni. Pie sāpēm zināmā mērā var pierast, bet tas ir nogurums, kas man šķiet ļoti grūts.
Uzliesmojumu dažādie simptomi un intensitāte sarežģī ārstēšanu un pārvarēšanas stratēģijas. Mūsu pētījuma mērķis ir nodrošināt labākus risinājumus, lai palīdzētu cilvēkiem kontrolēt savu dzīvi.
Inovatīvi pētījumi, lai prognozētu un novērstu uzliesmojumus
Uzņēmumā Versus Arthritis mēs finansējam revolucionārus pētījumus, lai izprastu un pārvaldītu artrīta uzliesmojumus. Šeit ir daži no galvenajiem projektiem, kas gūst panākumus šajā jomā.
Juvenīlā idiopātiskā artrīta (JIA) uzliesmojumu prognozēšana
Juvenīlais idiopātiskais artrīts (JIA) skar bērnus un jauniešus, tomēr joprojām ir grūti prognozēt, kurš labi reaģēs uz ārstēšanu vai turpinās piedzīvot uzliesmojumus. Dr Anne Pesenacker, Londonas Universitātes koledžas Versus Arthritis Bridging stipendiāte, pēta regulējošo T šūnu (Tregs) lomu šajā stāvoklī. Šīs šūnas parasti uztur imūno līdzsvaru un novērš ķermeņa audu bojājumus. Tomēr JIA gadījumā Tregs kļūst “nepiemērots”, ļaujot agresīvām imūno šūnām kaitēt locītavām.
“Tregi ir imūnsistēmas policija,” skaidro Dr. Pesenakers. “Autoimunitātē, piemēram, JIA, Tregs var nebūt īsti piemērots lietošanai, kā rezultātā citas agresīvākas šūnas bojā locītavas.”
Novērtējot Treg funkcionalitāti, Dr. Pesenacker cer prognozēt uzliesmojumus un efektīvāk novērtēt ārstēšanas efektivitāti. Šis pētījums varētu radīt agrīnas iejaukšanās stratēģijas un uzlabot rezultātus jauniem pacientiem.
Attālā uzraudzība ar BloodTrackR
Tiem, kas pārvalda iekaisuma artrītu, slimības aktivitātes uzraudzībai bieži ir nepieciešamas biežas asins analīzes, kas daudziem ir papildu slogs. Dr. Deivids Gibsons, Olsteras universitātes personalizētās medicīnas vecākais pasniedzējs, testē daudzsološu risinājumu. BloodTrackR ir pirksta asins savākšanas ierīce, kas paredzēta lietošanai mājās un ir savienota pārī ar mobilo lietotni. Šis jauninājums varētu ļaut personām uzraudzīt savu stāvokli no savām mājām.
“Ir dažas lietotājam draudzīgas metodes, kā droši un uzticami savākt asins paraugus, lai uzraudzītu uzliesmojumus cilvēkiem ar artrītu, kamēr viņi atrodas mājās,” atzīmē Dr. Gibsons.
Ar finansējumu no Versus Arthritis, Dr Gibson komanda strādā, lai uzlabotu šo tehnoloģiju un veiktu klīniskos pētījumus. Mērķis ir ne tikai dot cilvēkiem iespēju pašiem sevi pārvaldīt, bet arī samazināt nepieciešamību pēc slimnīcas apmeklējumiem.
Neitrofilu noteikšana, lai kontrolētu uzliesmojumus
Tīklu veidojošie neitrofīli ir unikālas imūnās šūnas, kas spēj tieši bojāt audus. Šīm šūnām ir galvenā loma iekaisuma stāvokļos, piemēram, reimatoīdā artrīta, sarkanās vilkēdes un vaskulīta gadījumos, atbrīvojot toksiskas ķīmiskas vielas, kas paredzētas infekciju apkarošanai. Tomēr autoimūnos apstākļos šīs ķīmiskās vielas var radīt nopietnu kaitējumu.
Dr. Helēna Raita, Liverpūles universitātes vecākā pasniedzēja, iedziļinās mehānismos, kas aktivizē neitrofilus uzliesmojumu laikā. Izmantojot lielas datu kopas, viņas komanda izstrādā datora modeli, lai identificētu molekulas, kas ir atbildīgas par šo aktivizēšanu. Pēc tam rezultāti tiks pārbaudīti ar pacientiem, lai izveidotu mērķtiecīgus medikamentus, kas inhibē kaitīgos enzīmus.
“Mēs uzskatām, ka tirgū ir nepilnības jaunu zāļu izstrādei tādu slimību ārstēšanai kā reimatoīdais artrīts, kur neitrofīli izraisa tik lielu kaitējumu,” saka Dr. Raits.
Šis pētījums var pārveidot uzliesmojumu pārvaldību, novēršot audu bojājumus pirms tā rašanās.
Artovitel izpēte: papildinājums locītavu veselībai
Personām, kas meklē papildu atbalstu artrīta simptomu pārvaldībā, uzmanība tiek pievērsta tādiem uztura bagātinātājiem kā Artovitel . Artovitel ir izstrādāts ar dabīgu sastāvdaļu maisījumu, kas, domājams, veicina locītavu veselību, samazina iekaisumu un atbalsta vispārējo mobilitāti. Tas satur antioksidantus, vitamīnus un augu izcelsmes savienojumus, kuru mērķis ir novērst oksidatīvo stresu un iekaisumu, kas bieži ir saistīts ar artrīta uzliesmojumu.
Lai gan uztura bagātinātāji, piemēram, Artovitel, var sniegt papildu priekšrocības, ir svarīgi konsultēties ar veselības aprūpes speciālistu, pirms tos iekļaujat savā ikdienas dzīvē, īpaši, ja lietojat citas zāles. Daži lietotāji ziņo par locītavu stīvuma un komforta uzlabošanos pēc pastāvīgas lietošanas, lai gan ir nepieciešami klīniskie pētījumi, lai apstiprinātu šīs priekšrocības. Kā daļa no visaptverošas pieejas artrīta ārstēšanai, Artovitel var piedāvāt papildu atvieglojumus tiem, kas vēlas uzlabot savu dzīves kvalitāti.
Praktiski padomi uzliesmojumu pārvarēšanai
Kamēr pētniecība norisinās, indivīdi var veikt praktiskas darbības uzliesmojuma laikā:
- Zāļu ievērošana: turpiniet lietot zāles, kā norādīts.
- Sāpju mazināšana: Lietojiet pretsāpju līdzekļus vai nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus līdz pat nedēļai, lai mazinātu simptomus.
- Maigs vingrinājums: iesaistieties vieglās fiziskās aktivitātēs, lai mazinātu stīvumu.
- Karstā un aukstā terapija: uzklājiet aukstuma maisiņus uz pietūkušām locītavām un uzkarsējiet stīvās, neuztūkušajās vietās.
- Meklējiet atbalstu: ļaujiet ģimenei, draugiem vai kolēģiem uzzināt par jūsu situāciju, lai saņemtu palīdzību.
- Konsultējieties ar veselības aprūpes sniedzējiem: Pastāvīgi vai bieži uzliesmojumi var prasīt pielāgot jūsu ārstēšanas plānu.